Sziasztok,
a mai bejegyzésben egy régen megkezdett sorozatot folytatok, amiben a készülőben lévő ifjúsági regényem kapcsán mesélek. Arról, hogy milyen motivációk mentén gondolok erre a könyvre, és hogy hogyan is képzelem, röviden már meséltem nektek korábban, a mai bejegyzésben pedig azt a 12 könyvet mutatom be, amik elképesztően inspirálnak ebben a munkafolyamatban. Megmutatják, hogy mit akarok megmutatni, hogyan tudom Beni biztonságát jól megteremteni, és közben igazi, szerethető karaktereket találtam, olyanokat, akik tulajdonképpen Beni barátai lennének, akikkel nagyokat és önfeledteket bicikliznének keresztül a városon. Kezdjük el!


Stephen Chbosky: Egy különc srác feljegyzései
Ez a könyv mindennek az ősélménye, nem is akarok úgy tenni, mintha máshogy volna. Ez az a könyv az első saját kis zsebpénzemen megvásárolt könyv volt, ez az, amit az eddigi életemben a legtöbbet olvastam, és minden újraolvasással egyre valódibb élményt kapok tőle. Az Egy meleg srác olvas is innen jön, és ó, te jó ég, még mennyi minden. Kamaszkoromban ez a levelekből álló regény elképesztő biztonságot tudott jelenti számomra, azt ígérte, hogy a főhős megtanulja közben, hogyan kell nem menekülni az élet elől, és közben olyan biztos menedéket tudott jelenteni, ami azóta is kevés könyvről mondható el. Amikor írom a regényt, ezeket a kis blogbejegyzéseket, egy olyan olvasónak, akiben valamiért azt gondolja Beni, hogy megbízhat, Charlie mindig előttem van. Az érzékenysége, a figyelme, és az a biztos tudat, hogy a levélírója nem fogja őt elárulni, mert nem feküdt le senkivel azon a bizonyos bálon, pedig megtehette volna. Beni a regény közben nagyon sok mindenre fog rájönni, miközben csak beszélget és történnek vele a szokásos iskolai dolgok, és ha sikerül, akkor igyekszik annyira valódi lenni, mint Charlie, aki a legjobb srác, akiről valaha olvastam, és nagyon hálás vagyok érte, hogy 240 oldalon át a barátja lehettem. (Nagyon régi értékelést írtam róla, még az első bejegyzések között, itt.)

Márai Sándor: Zendülők
Az első három könyv mind az ősélmény kategóriába fog tartozni, erre így most jöttem rá, hogy ezt a bekezdést is elkezdtem. A Zendülők kamasz srácokról szól, akiknek úgy adatott, hogy a háború közben van a kamaszéletük. Itt kell kitalálniuk milyen felnőttek szeretnének lenni, de közben felelősséget vállalnak magukért, és csak egymás között tudnak kétségeket mutatni és játszani, úgy, ahogy szeretnének. Nagyon sokan nem tartják jó regénynek, de Oravecz Imre például lenyűgözőeket ír pont arról a részről, ami engem is elvarázsol: hogy a világháború ezeknek a srácoknak kapualjak, ahol először voltak szerelmesek, és padok, ahol először súgtak nekik valami fontosat. Márai valami nagyon igazit kap el ebben a regényében, azt hiszem arról, hogy kamasznak lenni egyáltalán nem egyértelmű. Identitásokat keresel magadnak, izgulsz, hogy milyen jelentősége van a döntéseidnek, de közben felmérhetetlen az egész, és ezzel pontosan tisztába vagy, nevetséges is volna mást gondolni. Sokat gondolok erre Benivel kapcsolatban, mert nekem ez a könyv 16-17 évesen tényleg megvilágító volt, és azt hiszem jó a tudatában lenni egy ifjúsági regény írásakor annak, amit Máraitól megtanulhattam.

John Donovan: New Yorkban minden más
Megint valami, amit tizenhat évesen olvastam, és volt benne valami elképesztően azonosulható. Talán azért is, mert én is kiskamaszként kerültem faluról egy nagyobb városba, talán azért is, mert Davy számára pont annyira érthetetlen az egész vonzódás, amit nem is bír megnevezni, mint nekem volt egy-két évvel a könyv olvasása előtt. Davy 13 évesen elveszti a nagymamáját, akivel vidéken élt, és New Yorkba kell költözzön a felelőtlen édesanyjához. Az új iskolában megismerkedik egy nagyon különc sráccal, akinek nemrég halt meg a legjobb barátja, és a két gyászoló, érzelmileg nehezen kapcsolódó srác valahogy megtalálja egymás társaságát. 1969-ben jelent meg a könyv, és nem tobzódik a nagy vállalásokban, de Davy biztonságérzetében és idegenségtapasztalatában van valami, amire mindig jó visszagondolni. (Itt találsz róla értékelést.)

Nádasdy Ádám: A vastagbőrű mimóza
Melegnek lenni, abban az a menő, hogy titkod van, miközben mégis, kinek van titka a mai világban, ilyeneket mond Nádasdy a melegségről ebben a tárcakötetében, aminek egy része a rendszerváltás körül, után jelent meg, nagyrészt a Mások magazinban, a másik része pedig az Élet és Irodalom hasábjain a 2010-es években. Azt hiszem azt szeretem Nádasdyban, hogy van egy nem poros, de mégis, sosem volt polgári világa az írásainak, valamiféle mágikus realizmusa, hogy rá tud mutatni csodálkozva egyértelmű dolgokra, és különös dolgokat fogad el hétköznapinak. Valahogy lenyűgözött tizennyolc évesen őt olvasni, rajta keresztül szűrni át, mit gondolok a melegségről, és jó látni, hogy Beni is találkozott már a szerző nevével (A tanárnője Nádasdy fordításában olvastatja velük a Hamletet.), és néha egy-egy A vastagbőrű mimózában felvetett kérdésről is gondolkozik. Nem Nádasdysan, de közben ráérősen, belefeledkezően, rácsodálkozóan ő is. Szeretem, hogy ezt csinálják. (Itt találsz róla értékelést.)

Becky Albertalli: Simon és a homo sapiens-lobbi
Nem tudom, hogy meséltem-e már, de akkor kezdtem el ezt a blogot, amikor a Simont vettem, és akkor fejeztem be először a blogolást, stabil egy hónap után, amikor láttam, hogy erről a könyvről képtelen vagyok írni, mert annyira szeretem. Simon a meleg szomszéd srác, de tényleg. Csak történetesen főszereplő marad. Titokban kezd el e-mailezni egy sráccal, aki az iskolába jár, de nem tudják egymásról, hogy kik is ők, és egyszer csak belépve marad az iskolai gépen, és zsarolhatóvá válik. És oké, most nem hangzik szépnek ez a regény, de nagyon széppé válik a végén, és Simon nagyon fontos folyamatokon megy át az előbújásokkal és önfelvállalásokkal kapcsolatban, élet közben látjuk őt, és ez nagyon fontos mintám Benivel kapcsolatban is. (Itt találsz róla, szintén nagyon korai értékelést.)

Zelei Bori: Csörög
Onnan jött ennek az egész bejegyzésnek az ötlete, hogy azon kezdtem el gondolkodni, hogy mennyire fontos olvasás nekem a Csörög, és mennyi, de mennyi mindent felszabadított bennem a melegség megírhatóságáról. Mert miközben számomra kvázi ismeretlen az a könnyed és szabad kétezres évek budapesti egyetemistalét világ, amiben a regény van, elképesztően otthonos, figyelmes és megélhető, csak azzal, hogy tök póztalanul megírta ezt a történetet. És ez a póztalansága nagyon tetszik, ráébresztett, hogy így kellene amúgy LMBT+ témában dolgozni. Csak kimondani dolgokat a sok olyan szép megélés mellett, aminek tulajdonképpen nincs igazán nagy jelentősége. Azt hiszem Zelei Bori könyve is olyan, hogy a szereplők tanulnak nem menekülni az élet elől, fifék, talán ezt is mondanánk. Lenyűgözött, és még mindig lenyűgözve érzem magam, az az álmom, hogy fele ilyen póztalan szöveget tudjak írni. (Itt találsz róla értékelést.)

Patrick Ness: Mi, hétköznapi halandók
Ness. A kedvenc szerzőm, efelől nincs kétségem. És nem a legjobb könyvét választottam erre a listára, sőt, talán a leggyengébbet, bár a kedvenc szerzőm leggyengébb könyve is elég jó, csak mondom. Amiért mégis egyértelmű, hogy ezt a könyvet választom, az az őszintesége. A főszereplő, Mikey szorong és kényszeresen benneragad cselekvésekbe. Mikeynak szüksége van a barátaira, és a barátainak is szüksége van rá, mert a maga módján mindegyikük elképesztően sérülékeny, ahogy azt kamaszok között kell is. Mikey őszinte leírásai a maga hogylétéről, érzékenységéről és félelmeiről igazán mintákat jelentenek.


Charlie Mackesy: A Kisfiú, a Vakond, a Róka és a Ló
Szóval hogy nem tudom, hogy mit is keres pontosan itt ez a könyv, de közben meg minden pillanatban, amikor ellapoztam felette, miközben másoltam be a címeket, vagy amikor majdnem kitöröltem, akkor mindig visszakerült, és közben azt hiszem, hogy meg is értem. Egyrészt fixen ez a legtámogatóbb könyvem, miközben az is van, hogy ezek csak kedves képek és a kontextusukból kiragadva közhelyes szövegek arról, hogy együtt szeretetben, megtanulva segítséget kérni egymást támasztva erősebbek vagyunk. És picit azt hiszem ezt tanulom ettől a könyvtől regényírás közben. Hogy a belsőséges helyzetek néha közhelyesen hangzanak akkor is, ha igazak, vagy hogy van, amikor csak ezek a szavaink vannak helyzetek őszinte leírására. Ebben a könyvben van számomra valami nagyon intim, és ebből igyekszem a regénybe csepegtetni, és most a bekezdés végére úgy érzem, hogy ennek a könyvnek is itt a helye ezen a listán, karakterfejlődtünk, kedves Blog.

Kertész Imre: A száműzött nyelv
Nagyon félek attól, hogy ezt nem fogom tudni jól megfogalmazni, hogy kerül ide Kertész Imre, aki az elmúlt években számomra elég fontos szerzővé vált, de nagyon fogok igyekezni. A száműzött nyelv egy esszékötete a szerzőnek, és az első szöveg egy 1995-ös hamburgi beszéde, amelyben arról beszél, hogy az embernek vannak olyan életszakaszai, amikor olyan, mintha nem is a saját életüket élnék, amikor egy józan ésszel alig felfogható szerepben találták magukat, és amikor olyat cselekedtek, amit saját belátásukból soha nem cselekedtek volna. És én nagyon sokat gondolkozom úgy a melegségről, mint ilyen tapasztalatról. Hogy meg kell találnod benne magad, mert addig csak próbálgatod magad a szerepben, nem tudod ki is lehetsz, mit kell tenned, minek kell következzen bármiből.

Joya Goffney: Bocs, hadd bőgjem ki magam
Ez a könyv is magabiztosan került a kedvenceim listájára, mint eddig kevés ifjúsági, és azt hiszem abban is segített, hogy feltüzeljen visszatérni a regényemhez. A regény egy tök kedves második generációs középosztálybeli afroamerikai középiskoláslány történetét meséli el, aki listaírásokba menekül az élet elől, és egyszer csak ellopják tőle a listáit. És ez a szöveg fantasztikusan rétegzett. Osztály- nem- és rassztudatos, miközben hitelesnek hatóan beszél arról, mennyire más a szüleihez képest az ő bőrszínéhez való viszonya, és a regény közben megtalálja a saját identitásait, érzékenységeit, barátait, és még szerelmet is, mert ó, te jó ég, ez még egy romantikus regény is. Quinn fantasztikus karakter, akivel az összetett helyzete ellenére is könnyű azonosulni, mert az alapélménye végső soron az elveszettség, és közben ebben a regényben annyi okos remény van, hogy te jó ég.

Meredith Russo: Születésnapok
Már majdnem leírtam az előző regénynél, hogy ha egy könyvet elolvastathatnék mindenkivel ebből a bejegyzésből, az volna az, és ez majdnem igaz is volna, csakhogy. Ennek a regénynek is nagyon hasonló a társadalomtudata, mint a Bocsnak, csak ez transztörténet, és abból talán a legszebb, amit olvastam – A Mindig ez vannal van versenyben. Két legjobb barát, Eric és Morgan történetét meséli el a szöveg, több éven át a közös születésnapokon keresztül egy vidéki republikánus amerikai kisvárosból. Morgan transznemű, Eric kertvárosi családjának békés díszletei mögül pedig összeomlóban van a családja. Kettejük története az egymásban megtalált biztonságról szól, és ebben nagy példa számomra ez a szöveg, miközben lenyűgöző az a kisvárosba szorultság narratíva, amiből a beszélők megszólalnak, lenyűgöző szociális valóság van az egész mögött. Ha azt mondom, hogy mintám, az pontatlan, mert nem akarok ennyire mélyre menni, azt hiszem a szereplőim nincsenek is ilyen mélyen, talán azt lehet mondani, hogy nagy példakép előttem ez a regény is.

Kirsten Smith: Csecsebecsék
A könyv, ami majdnem ott sem volt. Nagyon kedvesnek találtam a Netflix sorozatot ebből a könyvből, valahogy így került hozzám, és majdnem továbbadtam aztán olvasatlanul, ami elképesztően nagy kár lett volna. A történet maga áruházi szarka kamaszokat követ, nagyon különböző tanulókat rövid bejegyzésekben, de nyelvileg elképesztő frissességgel, humorral, érzékenységgel. Minden szereplőnek nagyon sajátos hangja és kifejezőmódja volt, és igazából emiatt van itt ez a könyv. Mert megmutatta, amit, persze, bölcsészként meg gyakorlott íróműhelyesként már régóta tudok, de valahogy sosem olvastam rá Benire. Muszáj nyelvet teremtenem a szereplőmnek, és ebben sokkal nagyobb a mozgásterem, mint gondoltak.
Ennyi lettem volna mára, köszönöm, hogy velem tartottatok! Lesznek még hírek a regényről, és jövök más bejegyzésekkel is rövidesen, de addig se feledjétek:
Könyvekkel a szivárványig!
Szilvió
Amikor nem blogolok, akkor sokszor máshová olvasok és máshová írok, hogy megteremtsem magamnak azt az anyagi biztonságot, ami mellett képes vagyok blogot írni, de ahogy láthatod is, a blog el-elcsúszik a friss megjelenések követésének és a folyamatos értékelések vágyában. Hogy ez ne így legyen, kérlek, ha teheted, támogasd a munkámat a blog Donalby oldalán.










