Sziasztok,

minden hónap elején elmondom, hogy megint elsuhant egy hónap, de most ez nagyon nem volna igaz. Ez a hónap nagyon lassan vánszorgott el, és ez még az olvasások tekintetében sem fog látszani, mivel elég sok tanulnivalóm volt, a zárthelyik, beadandók és vizsgák miatt, viszont sokszor megmakacsoltam magam, hogy ezt most elolvasom, ami jót tett az olvasási statjaimnak. 🙂

majusi.JPG

Szóval: az év eleji tervezőben megfogadtam idénre, hogy legalább 70 könyvet fogok elolvasni, és hogy a polcomról fogok olvasni, vagyis nem vásárolok (nagyon) új könyveket. A korábbiakhoz képest mindkét esetben egy mérsékeltebb hónapról beszélhetünk, de nézzük bővebben:

1. Idén csak a polcomról fogok olvasni

Amik kimaradtak az áprilisi summából

Gigantikus volt az áprilisi summa, és egy nagyobb polcrendezésem közben rájöttem, hogy még teljes sem volt. Bár meséltem az Így veszek könyveket posztban, hogy érkeznek Agavés rendelések, de a summáról lemaradt, hogy meg is érkeztek.

  • Richard Kadrey: A  végítélet kis doboza
    Úgy döntöttem, hogy gyorsan kiolvasom vizsgák között, és egyre inkább azt érzem, hogy immunis vagyok a fantasyra. Ebben a könyvben egy Pandora szelencéje újramesélés történik, amit mindenki meg akar szerezni. Szekták, égi és pokolbéli karakterek, és egy mágikus FBI, és ez az egész egy nagyon randomnak tűnő varázsvilágot hoz létre egy a varázslatban és varázslényekben nem hívő univerzumban. Érdekes felvetései voltak, és voltak közöttük nagyon jól kidolgozottak is, viszont a mondanivaló általában csorbát szenvedett. Rettenetesen cselekvésközpontú a könyv, és a felét simán húznám, akárcsak a varázslényeknek. A megoldás viszont nagyon tetszett, még ha következett is mindenből. 🙂
  • Ted Chiang: Életed története és más novellák
    Ennek a könyvnek az egyik novellájából készült a nagy sikerű Érkezés film, amit nagyon szerettem, és a nyelvészet áll egy picit a középpontjába, így régóta szerettem volna elolvasni, és majd jól el is olvasom, a többivel együtt. 🙂

És az egyik csoporttársammal cseréltünk könyvet, még szintén áprilisban, és én egy maffiakiépítéssel, női maffiafőnökséggel és drogbárósággal foglalkozó könyvet kaptam, amit nagyon szerettem középiskola elsőben. Magát a könyvet, és a belőle készült sorozatot is. És egyébként ezt kapta húsvétra a nővérem, magamnak viszont nem vettem meg.

  • Arturo Pérez-Reverte: A Dél Királynője

Kóborló Könyvesboltos vásárlásaim

  • Miklya Anna: Eloldozás
    Ennek a rövid könyvnek a tétje talán a gyász, de ez a gyász sokkal elemibb, ismerősebb, és vadabb. Ez az a gyászmunka, amikor még lenne dolga két embernek egymással, és a meg nem történt és elmulasztott dolgokról is beszél. Nagyon találó a címe, szuper a terjedelme (hosszabban idegtépő lett volna azt hiszem) és a nyelvében szerintem valami nagyon menő történik itt. Érthető, szókimondó, tiszta, és maró, aki minden pillanatban reflektál és viszonyul valahogy a világhoz. 🙂
  • Nádas Péter: Egy családregény vége
    Még nem olvastam Nádast, és cikinek érzem, és az is, szóval pótolandóan beszereztem ezt a könyvét, és míg 22 leszek, ki is szeretném olvasni.
  • Galgóczi Erzsébet: Törvényen kívül és belül
    Galgóczit mindenki a Kádár rendszerrel azonosítja, mert ő talán tényleg hitt benne, ami, ha igaz, az életrajzát tekintve teljesen reális is lehetett. Aztán a rendszerváltás után gyorsan kiselejtezték a könyvtárak, és most mintha sokan a helyére szeretnék tenni. Engem elsősorban ez a regénye érdekel, amiben a szocializmus és a leszbikusság ütközik. Szintén rajta a 22-es listán.
  • Walt Whitman: Ének magamról
    Walt Whitmanról tartják, hogy ő találta fel a szabad verset, de sokan a politikaibb gondolatairól is ismerhetik, viszont legtöbben az O Captain! My Captain című verséről ismerhetik, amely például a Holt költők társasága, vagy a Bádogember középpontjába is áll. A Bádogember és egy ismerősöm miatt, most W. W. az érdeklődésem középpontjába került, és megláttam ezt a könyvet, és nyilvánvaló volt a folytatás.
  • John Banville: A tenger
    Ez a könyv impulzusvásárlás volt. Egy művészet történészről szól, aki elmegy, hogy szembe nézzen a múltjával. Öniróniát (ha egy szóval el lehet nekem adni egy könyvet, akkor nekem ez az a szó), nyugtalanító, de megindító regényt ígér a fülszöveg, és akkor ott éreztem, hogy meg kell vennem, és azóta sem értem, de nagyon ki akarom deríteni, valóban lehet-e köztem és a könyv között valami.

Kaptam

Múlt hét pénteken volt a születésnapom, és két csodálatos barátnőmtől könyvet kaptam születésnapomra.

  • Stephen Chbosky: Egy különc srác feljegyzései
    Ezt a könyvet olvastam el életem során legtöbbször, viszont néhány éve elhagytam, és most kaptam újat. 🙂 És azt hiszem nagyon más lett most olvasva. Most is nagyon tetszik, és biztos vagyok benne, hogy fogom még olvasni, de ma már sokkal több könyvet olvastam és filmet láttam, amire utalnak a könyvben, és megértettem valamit a legvégén, ami felett eddig érthetetlen módon elsiklottam, és nagyon erősen újraértelmezi a könyvet bennem.
    Elsők között írtam róla értékelést, amit nyáron biztosan újraírok majd, de addig ide kattintva találjátok.
  • Per Petterson: Megtagadom
    Elvileg egy nagyon minimalista norvég prózát kapunk a könyvben, ami két életet követ. Egyet, ami felfelé ível, és egyet, ami nem. Elvileg egy találkozás lesz az alapja az egésznek. Két gyermekkori legjobb barát, akik 35 év után újra találkoznak. Nagyon tetszik a koncepció mögötte, de nem tudom, hogy hol fogok ebben magamra találni. Egyébként mindenki szeretni, ezért erre is kíváncsi vagyok.

Libri Pont annyi! akció + törzsvásárlói pontok

  • Medvefelhő a város felett
    Észak-amerikai indián költők antológiája
    Nem emlékszem, hogy hol, de meséltem már arról, hogy egyre jobban érdekel a kisebbségi irodalom, és egyébként is szeretem amikor mitológiák keverednek, és az antológia címe azt ígérte, hogy egy városibb vagy mai indián költészet ötvöződik a világunkkal, és ez érdekesnek tűnt, és most leginkább ezt lapozgatom. és érdekes is. 🙂

2. 70 könyvet fogok olvasni 2018-ban

Májusban főleg a nyelvtörténet és a nyelvjárástan tankönyveimet, illetve a Bányatót forgattam, így 6 könyvet sikerült mindössze elolvasnom, amik közül négy olyan, hogy leszarom, most leülök, és elkezdek olvasni, mert ki kell kapcsolnom. Na de nézzük először is sorban:

  • Laurie Frankel: Mindig ez van
    A könyv, ami a bekerült a top3 idei olvasások közé (A Szólíts a neveden és a Sült zöld paradicsom mellé). Egy transz gyermek neveléséről szól, hihetetlenül szép, és erről érkezik majd a következő értékelés.
  • Tuna Kiremitci: Minden ima az égbe száll
    Egy török idős hölgy török beszélgetőnőt keres. Hogy felelevenítse a legszebb emlékeit, és igazán szép kapcsolat alakul ki kettejük között. Fontos kis apróságokról vall a könyv, két kalandos életből. És csak párbeszédes részek vannak benne, mert ez az egész arról, szól, hogy a hölgy a török nyelvet és az emlékeit őrizze meg. Nagyon rövid, gyors olvasás, de ha esik az eső kint, és nyitottabb vagy valami szomorúbbra, akkor ezt vedd le a polcodról. 🙂
  • Péterfy Gergely: Bányató
    Egy 16 oldalas (jelesre értékelt) beadandó után még nem tudom, hogy mit mondjak erről. 😀 Ez egy különös regény vagy novellafüzér, tele posztmodern gesztusokkal. Egy sajátos lokális szöveg, egy nagyon új, de a miénkre görbe tükröt mutató világé. Néha azt érzem, hogy Péterfy írt a bölcsész barátainak egy könyvet, néha pedig azt, hogy úr isten, ez óriási. 😀 Meg kellett küzdenem az olvasással és a 16 oldallal is, de még mindig nem tudom, kinek ajánlanám. Azt hiszem a bátraknak, meg a bevállalósaknak. 
  • Miklya Anna: Eloldozás
  • Richard Kadrey: A végítélet kis doboza
  • Stephen Chbosky: Egy különc srác feljegyzései

És akkor a meghatározott kategóriák szerint:

Egyetemi kötelező: Péterfy Gergely: Bányató
Kortárs szépirodalom: Miklya Anna: Eloldozás
Szórakoztató irodalom: Tuna Kiremitci: Minden ima az égbe száll, Richard Kadrey: A végítélet kis doboza, Stephen Chbosky: Egy különc srác feljegyzései
LMBT témájú: Laurie Frankel: Mindig ez van
Friss megjelenés: Laurie Frankel: Mindig ez van
Más anyanyelvű író írta: Tuna Kiremitci: Minden ima az égbe száll (török)

Ennyi volt ez az egy hónap, és ez a poszt is. 🙂 Köszönöm szépen, hogy ebben a hónapban is velem tartottatok, köszöntök mindenkit, aki ebben a hónapban csatlakozott hozzánk, és persze azokat is nagyon, akik továbbra is követnek. 🙂 Hamarosan érkezem a következő poszttal.

Ha nem szeretnél lemaradni róla, kattints a jobb felső sarokba található KÖVETÉS gombra, ha háttértartalmak is érdekelnek, keress facebookon, ahol gyakrabban érkezem kisebb tartalmakkal, ha pedig az érdekel, ki áll a blog mögött, less be hozzám instagramra, ahol most főleg a tanulással kapcsolatos gyötrelmeimet követhetitek nyomon. 😀

És semmiképp ne feledjétek, a következő posztig:

Könyvekkel a szivárványig!

Szilvió