Sziasztok,

május elsején ment ki az utolsó poszt a blogra, mert elég zsúfolt volt az eltelt majd három hét, és vissza kell zökkennem a blogolásba, így most egy ilyen „nem értékelés, de poszt” posztot kerestem, és moly.hu-n rendezgetve a könyvjelzőimet megtaláltam ezt a remek kihívást. Az olvasási és könyvvásárlási szokásaimról kell beszélnem benne, így arra gondoltam, hogy uccu, ebbe most belevágok. 🙂
A kérdéseket a csodálatos és általam nagyon kedvelt Hagyjatok! Olvasok! könyves blogról hoztam, ahová én biztosan benéznék a helyetekben. 😉

boldogmoly.JPG

1. Miért szeretsz új könyveket venni?

Oh, kezdjük a legmélyén. Általában rendszer és önkritikus vagyok ezzel kapcsolatban, és ennek itt meg kell jelennie: Szóval az van, hogy én a molyok között az a típus vagyok, aki egy picit fetisizálja az olvasás aktusát, aminek első lépése a könyvvásárlás. Egyébként meg egy olyan kapitalista rendszerben élünk, amiben az ember folyamatosan protéziseket vásárol ahhoz, hogy boldog legyen (természetesen folyamatosan egyre többet ugyanazért a hatásért)… És szóval baromi esendő vagyok, és könyvben tudom a legkevésbé tartani a kontrollt, így viszont általában lesz saját példányom, és látom a hosszú hosszú tbr-omat minden pillanatban.

2. Milyen gyakran vásárolsz új könyveket?

Hetente biztosan belefutok egy valamilyen kihagyhatatlan akcióba, szóval heti egy könyv legalább, bár most májusban egész jól állok még. 🙂

3. Hol szeretsz jobban vásárolni – könyvesboltokban vagy webshopokban?

Ha új könyvet veszek, akkor egyértelműen webshop, de kezdek rászokni arra, hogy moly.hu-s eladó könyveket veszek meg, amik használtak és online-ak, de az antikváriumot sem tartom egy ördögtől való dolognak, amik ugye ofline-ak.

4. Van kedvenc könyvesboltod?

Nagyon szeretem a Kóborló Könyvesboltot, akik ilyen kis kitelepülős nagyon cuki kis antikvárium kezdeményezés, aminek Kecskeméten végre saját boltja is van, illetve a szegedi Puedlo Könyvesboltba is mindig betérek kedvezményeket nézegetni…
És, ha már, persze meg kell említeni itt a budapesti Könyvudvart, ami webshoppal is működik, illetve a pécsi Bagolyfészek antikváriumot, ami szuper és követendő módon támogatja a pécsi slam poetry klubokat és egyéb kulturális produktumokat, így azt gondolom, hogy jó helyre is kerül a pénzem egy része, ha ott vásárolok.

tutorial.JPG

 

Erról egyébként múlt hónapba írtam egy bejegyzést, ha bővebben érdekel, lesd meg a képre kattintva, hogy én hogyan veszek könyveket. 🙂

5. Szoktál előrendelni?

Nem, most áprilisban akartam, és akkor sem sikerült. 😀 Ha új LMBT regény jön, most már legtöbbször keressük egymást a kiadóval, de ezt sem nevezném kimondottan előrendelésnek. Más pedig ritkán érdekel ennyire, vagy ritkán van az, hogy ezt most azonnal akarom, szóval nem. Lökjön ki a könyves társadalom érte. 😀

6. Van havi limited?

Igen, általában van, és igyekszem is tartani, viszont nem atyaúristen a limitem, csak igyekszem is ezekhez tartani magam. Általában 10 000 Ft van megszabva, mert azt gondolom, hogy ennyit engedhetnék meg bármilyen más szenvedélyre is, viszont ez például márciusban és áprilisban (részben a könyvfesztivál miatt) eléggé elúszott, viszont most májusban még 5000-nél sem vagyok, szóval nem költök évi 120 000 Ft-ot könyvekre, éves szinten bőven tartva van, csak vannak zsúfoltabb időszakok.

7. Hogy állsz a könyvvásárlási tilalommal – szoktál élni vele?

Igen, élni szoktam vele, és általában arra csökkentem, hogy teljes árban nem veszek könyveket, és ezt bőven sikerült tartanom idén áprilisig, úgy, hogy minimum 25% jött le belőle. A két kivételes esetet az áprilisban frissen megjelent verseskötetek és talán (nem emlékszem mennyi kedvezmény volt a magvetőnél) a könyvfesztiválos Anna Gavalda vásárlások jelentették. 

8. Milyen hosszú a kívánságlistád?

Nagyon könnyen bővül, és alapból 100 felett van, mert ha valami felkelti az érdeklődésem, akkor felkerül, ezekről majd vagy hallok még jókat, és a következő kívánságlista válogatást túlélik, vagy kiválogatódnak, és ha egyszer úgy lesz, eszközlöm a beszerzésüket.

9. Melyik az a három könyv (a kívánságlistádról vagy az előrendeltek közül), amiket most azonnal a magadénak akarsz tudni?

Biztosan Sarah Winman: Amikor isten nyúl volt, mert az írónőnek a második magyar nyelvű könyve (a Bádogember, amiről már nagyon szeretném megírni az értékelést) nagyon tetszett, és kíváncsi vagyok az elsőre. Patrick Ness: Daruasszony, mert a Soha nincs vége a kedvenc könyvem, és erre vagyok még Nesstől a legkíváncsibb, és a Sült zöld paradicsom, ami kb. elérhetetlen már, de nagyon szeretnék belőle saját példányt (Le van adva a címe a Kóborlónál).

Ennyi lett volna mára ez a kihívás, köszönöm, hogy velem tartottatok. 🙂
Ha jól alakulnak a számok, hamarosan új értékeléssel érkezem. Ha nem szeretnél lemaradni róla, kattints a jobb felső sarokba található KÖVETÉS gombra, ha háttértartalmak érdekelnek, keress bátran facebookon, ahol a mostani szünetben is elég aktív voltam, ha pedig az érdekel, ki áll a blog mögött, keress bátran instagramon. 🙂

A következő posztig pedig semmiképp ne feledd:

Könyvekkel a szivárványig!

Szilvió