Sziasztok,

elkezdjük feltölteni a videókat Könyvekkel a szivárványig! beszélgetéssorozatról, amelyet a Háttér Társaság Emberek vagyunk, nem propaganda programjával közösen csinálunk, és mindegyik beszélgetésről szeretnék egy picit mesélni, nem csak a videót tenném ki bután magában, mert ez egy blog – tudjátok – és, hát, vannak csudaklassz személyes élményeim!

Amivel talán kezdeni érdemes, hogy queer könyvekről beszélni irodalom és szociológia egyszerre, és ez óhatatlanul látszik ezen a beszélgetésen, miközben mindkét terület képviselői igyekeztek beszélni a másikról is, anekdotákon, történeteken keresztül kapcsolódni egymáshoz.

Számomra hatalmas megtiszteltetés volt ez a beszélgetés: Takács Judit (például a Meleg század című könyv szerzője, amelyről itt írtam már) szociológus, Pálfi Balázs rádiós, az Önazonos című rádióadás egykori műsorvezetője, élő LMBT aktivista ikon, Kovács Krisztina, irodalomtörténész, a magyar szakos éveim leggazdagabb szemináriumainak vezetője és Ferencz-Fehér Dorottya PhD-hallgató, olvasószerkesztő, lelkes szegedi, vajdasági kutató volt a vendégünk, és arról próbáltunk valami többet megtudni, hogy mit olvastak a melegek a rendszerváltás előtt.

Azért volt számomra izgalmas ez a téma, mert tudtuk, hogy fogalmunk sincs a kérdésről, nincsenek igazán feljegyzéseink, nem igazán találjuk nyomát a mozgalmaknak ekkorról, és csak személyes történetek kapcsán tudhatunk meg bármennyit is erről a kérdésről. Vállaltan az érdeklődés hajtott, semmint a tudás, vagy a téma ismerete, és jó, hogy egy-egy adat, történet, kapcsolódás végsősoron tudott az egész, felfoghatatlanul alulkutatott téma mögött állni. Szerettem ezt a témát, örültem, hogy ezzel indult ez a beszélgetéssorozat, reméljük nektek is tetszeni fog majd.

A jövő héten érkezem a következő beszélgetés felvételével, de addig se feledjétek:

Könyvekkel a szivárványig!

Szilvió